יום עיון "אתיקה, מקצועיות ומה שביניהם"

במעלה המדרגות לכיוון האתיקה

ביום שלישי, כ"ז באייר תשע"ג, 7 במאי 2013, התכנסו כלל עובדי בית הספר הניסויי הדסה לילדים מאושפזים ליום עיון בנושא "אתיקה, ערכים ומקצועיות".

יום העיון החל בהתכנסות באחת מפינות החמד של המרכז לאתיקה שבמשכנות שאננים בירושלים. צוות המוזיקאים של בית הספר אליהו, דיאן ואלה המחיזו סיפורי עם ושירים הקשורים לכתיבת הקוד האתי שלנו. לאחר חוויה מרגשת זו שמענו את דברי הפתיחה בנושא האתיקה ממנהלת בית הספר, הגב' עדנה פינצ'ובר, שסקרה את מהלך כתיבת הקוד האתי. לאחריה דיבר מר דניאל מילוא, מנהל מרכז האתיקה. מר מילוא חיזק את ידינו במסע מורכב זה והדגיש את האתגר לגלות את המשותף והמוסכם על צוות בית הספר שלנו הכולל אנשי צוות ממגוון דתות, עדות ודעות, אשר לכולם משותף כבוד האדם והרצון לחינוך משמעותי וקרוב לילדים המאושפזים.

עם סיום דברי הפתיחה שמענו את פרופסור נמרוד אלוני. נושא ההרצאה – הקוד האתי, הומניזם ורב-תרבותיות. הרצאתו חידדה את הזיקה שבין מערכת חינוך הומניסטית לרב-תרבותיות. התוודענו להגדרות של הומניזם ולתפיסה ההומניסטית הדוגלת בשוויון זכויות בחברה, בהכרה ביכולתו של האדם לחיות את חייו המלאים שלא על חשבון אחרים וכן את גישתו החינוכית להצמיח תלמידים חושבים באופן עצמאי ומתקדמים בחייהם מתוך כבוד והתחשבות בזולת.
לאחר דבריו ניגשנו כולם למלאכת תיקוף טיוטת הקוד האתי לבית הספר. בסדנת התיקוף סקרנו את טיוטת הקוד, איש איש על פי דעתו והבנתו את הדברים. הצענו תיקוני נוסח ודנו בנושאים העולים ממנו. את תיקוף הקוד הנחה ד"ר שי נחושתאי, מנהל מרכז האתיקה שבמכללה לאיכות השלטון, שהקשיב, ויסת, עורר, התדיין ובעיקר – נתן מקום לכל הדעות שעלו מאנשי הצוות.

בסיום יום העיון צפינו בהצגות מקרה על בית הספר שלנו בתאטרון – "תאטרון האתיקה של לביאה קסטרו". ההצגות המחישו אירועים מתוך העבודה שלנו בבית הספר. ראינו כיצד העבודה פוגשת אותנו גם מחוץ לשעות הפורמליות ונחשפנו למורכבות שעמה אנו נפגשים מדי יום ביומו. הגבנו להצגות המקרה בצחוק, בקשב ובפליאה. הוקסמנו מהמבט על עצמנו דרך שחקנים שאינם עובדים בבית הספר והשכילו לגעת בהתלבטויות ובקשיים שכל כך מוכרים לנו...
חזרנו לבתינו בידיעה שהקוד האתי שעוד מעט ייכנס לתוקפו ילווה אותנו ויעזור לנו להתמודד במצבים המורכבים שעמם אנו נפגשים מדי יום בבית הספר.

חזרה לעמוד התכנית הניסויית